Artykuły

Polregionale - Picknick 2018

Aacheński Klub i Redakcja Polregio e.V corocznie już od 2003 organizuje "Muzyczny Picknick Polregio" w parku Plombieres na Styku Trzech Granic. Również w tym roku w sobotę 29 czerwca na malowniczej leśnej polanie spotkała się rozśpiewana Polonia z nowymi przyjaciółmi z Rumunii. Do atrakcji należał wspólny grill i muzyczny akcent w wykonaniu mn. duetu Róży i Benedykta Frąckiewiczów. Klub Polregio tradycyjnie zapewnia wynajęty plac, węgiel na grilla oraz wspaniałą atmosferę. Każdy przynosi sobie w koszyku piknigowym co lubi i czym chciałby innych poczęstować! Polregiowicze mieli okazję przy zimnym piwku porozmawiać o planach wakacyjnych. Dla dzieci był do dyspozycji plac zabaw i cały park pełen atrakcji. I tym razem bało nas około setki w tym dwa tuziny dzieciaków.
Tak bawiliśmy się w wostatni weekand czerwca tego roku!

Polregionale 2017, czyli granie bez granic w Düsseldorfie

  

W sobotę 24 czerwca w parku Hofgarten, w samym niemal centrum Düsseldorfu odbyła się kolejna edycja Festiwalu Muzyki Polskiej „”Polregionale 2017”. Imprezę rozpoczął Konkurs Młodych Talentów oraz koncert zwycięzców Polonijnej Listy Przebojów PEPE TV. Do finału Konkursu po wstępnej audio-segregacji dostało się 8 wykonawców. Każdy z nich wykonywał polski repertuar. Oceniało ich jury w składzie: Ròża Frąckiewicz, Roma Stacherska i Alexandra Stegh. Nagrody przyznano: 1 miejsce - Klaudia Kozyrska (300 euro oraz Vocal Couching zasponsorowany przez Benrose), 2 miejsce Helena Coviello (200 euro), 3 miejsce Ewelina Komorowska oraz Daniel Sierzputowski (po 100 euro). Według jury wszyscy finaliści byli bardzo dobrze przygotowani i ciekawie interpretowali utwory polskich wykonawców.

W ramach Polregionale odbyła się również druga koncertowa edycja Polonijnej Listy Przebojów Pepe TV, na której wystąpili: Andy & Lucia, Janusz Bury, duet Benrose, Nadia, Stach Kittel, Lidia Maria Krüger oraz Anna i Elo Badura. W części wieczornej, poza konkursem na scenie wystąpili goście specjalni: Agnieszka Skowronek – laureatka Polregionnale 2012 oraz Magdalena Baryła – laureatka konkursu Voice of Polonia. Po nich na scenie pojawił się Benrose Band, czyli Róża i Benek Frąckiewicz, którym towarzyszył sześcioosobowy Band. Na zakończenie Polregionale 2017 wystąpił zespół Polish Funk and Blues z Janem Błędowskim na skrzypcach oraz Arkiem Bleszynskim na gitarze.

Tegoroczne Polregionale odbyło się po raz szósty. Wcześniejsze edycje odbywały się m.in. na zamku Eyneburg, na wzgórzu Lousberg oraz w Würselen.

Ideą koncertu jest spotkanie „trzech państw” Belgii, Holandii i Niemiec oraz prezentacja polonijnego dorobku artystycznego. Impreza firmowana była przez Towarzystwo Kulturalne „Polregio” z Aachen oraz PEPE TV.

Finansowego wsparcia udzieliło: Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien. Pomysłodawcą oraz odpowiedzialnym za zorganizowanie festiwalu był Wiesław Lewicki.

 

Leonard Paszek

Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Samo Zycie"

Pomysły na własny ogród - spoga + gafa w Kolonii

Spoga + gafa - w dniach od 03. do 05. września 2017 roku  będą mogli Państwo nieomal całkowicie zapoznać się z branżą  ogrodniczą. Najważniejsi nabywcy oraz decydenci z calego świata spotkają się w tym jednym miejscu na  spoga+gafa 2017. Czeka tam nieoczekiwany program, jak rownież najnowsze trendy ogrodnicze, które rzucą nowe światło na  świat Grill´a, meble i rośliny ogrodowe oraz inne tematy tej branży.

Aby wizyta podczas targów spoga+gafa 2017 była dla Państwa przyjemna, Koeln-Messe zaprasza do korzystania z przygotowanych specjalnie dla Państwa bezpłatnych usług dodatkowych.

Co oferujemy Państwu:

 • bezplatne bilety wstępu na wszystkie dni targów
 • Welcome Reception

Tutaj goście otrzymają informacje o programie oraz na temat najważniejszych nowości na tegorocznych targach.

 • Zwiedzanie targów z przewodnikiem (inkl. tłumaczenie symultaniczne)

Podczas wycieczki z przewodnikiem po terenach targowych uczestnikom delegacji zostaną przedstawione wszystkie najważniejsze informacje o wystawie. Ponadto, dzięki temu goście, jako grupa zorganizowana, są bardziej zauważalni przez wystawców.

 • Business Breakfast

Miedzynarodowe spotkanie biznesowe umożliwi Państwu zawarcie kontaktów biznesowych, zarówno z niemieckimi, jak i miedzynarodowymi uczestnikami targów do pogŁębienia dalszych relacji biznesowych.

 • (Delegations) Matchmaking

Oferujemy również organizację spotkań delegacyjnych z innymi międzynarodowymi delegacjami. W ten sposób możemy zapewnić spotkanie naszych delegacji z ciekawymi globalnymi partnerami biznesowymi, aby z nowymi kontaktami w ręku opućcic sponga+gafa2017.

 • Business Lounge (inkl. Snacks & Drinks)

W loży biznesowej mogą Państwo w każdej chwili odpocząć, a przy okazji  poszeżyć swoje znajomości z innymi przedstawicielami z  branży.

 • IVG Gartenparty

Specjalnie dla spoga+gafa stowarzyszenie ogrodnicze IVG (Industrieverband Garten e.V.) organizuje spotkanie biznesowe na wlasnym stanowisku. Tutaj spotykają się w jednym miejscu producenci, dostawcy, klienci i przedstawiciele mediów z branży ogrodniczej, w celu nawiązania i podtrzymywania kontaktów biznesowych i towarzyskich.

 • Gartencenter-Tag und VDG Happy Hour

We współpracy z  Verband Deutscher Gartencenter e.V. (VDG)  zapraszamy na  Dzień Ogrodów, który odbędzie się w niedziele tj. 03.września 2017. Na zakończenie dnia VDG zaprasza wszystkich na koncert muzyki relaksacyjnej i smaczne przekąski.

 • Zwiedzanie Centrum Ogrodniczego w Kolonii

Jesli chcieliby Panstwo zwiedzic interesujace Was Centrum Ogrodnicze w Kolonii czy w obrebie miasta jestesmy w stanie to dla Panstwa zorganizowac.

 • Opcja do wyboru: Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego „Flora“ w Kolonii

Będą mogli Państwo, jako jedna z atrakcji, wybrać zwiedzanie Orgodu Botanicznego „Flora“ (opcja do wyboru).

 • City Tour Köln

Dla wszystkich, którzy chcą poznać Kolonie  – oferujemy zwiedzanie miasta w przewodnikiem, aby dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat katedry kolońskiej, miasta Kolonia oraz typowych i ujmujących Kolończyków.

 • Wieczór Piwny

Serdecznie zapraszamy Państwa do spędzenia jednego z wieczorów w niemieckim browarze piwnym. Ciesz się przyjemną atmosferą w typowego kolońskiego browaru, pyszną kolacją i jednym z najlepszych piw w Niemczech.  Cieszymy się na spędzenie miłego wieczoru z przyszłą delegacją.

Bezplatne bilety wstepu dla Państwa sa dostępne na stronie spoga+gafa w Ticketshop pod adresem  https://tickets.koelnmesse.de/cipp/fmkm_visit/custom/pub/content,oid,11428/lang,1/ticket,g_u_e_s_t/~/spoga_gafa_2017.html

Panstwa kod: sgPol17147

Jeżeli potrzebujecie Państwo więcej materiałów lub informacji, służę pomocą pod adresem E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Chetnie dostosujemy oferte indywidualnie dla Państwa delegacji, aby Państwa wizyta podczas spoga+gafa była jeszcze bardziej atrakcyjna.

Będziemy bardzo zadowoleni, jesli Państwo skorzystaja z udzialu w spoga+gafa 2017. Gwarantujemy, że Państwo wyniosą dużo  korzyści biorąc udział  w tym międzynarodowym wydarzeniu.

 

Życzymy Państwu miłego i  udanego pobytu!

Malgorzata Dziuba

Nagrody Polonicus 2017 przyznane - Akwizgran

Jury  przyznało tegoroczne nagrody Polonicus 2017. Europejski Instytut Kultury i Mediów POLONICUS VoG we współpracy z Europejską Unią Wspólnot Polonijnych honoruje działania i postawy prowadzące do poprawy dialogu polsko-niemieckiego w wymiarze europejskim, oraz do rozwoju i pogłębienia znajomości Polski i kultury polskiej w Europie.

Wręczając tę nagrodę europejska Polonia chce wyrazić swoją wdzięczność i szacunek za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz integracji i wzbogacenia życia Polaków w Europie. Laureatami  tegorocznej nagrody POLONICUS są znane i szanowane przez europejskä Polonię osobistości:

 

 

Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka filmowa, laureatka Srebrnego Lwa na Berlinale 2017, za jej znaczący wkład w światowy rozwój sztuki filmowej;

 

 

 

Werner Jostmeier MdL, przewodniczacy grupy parlamentarnej NRW-Polska w parlamencie Nadrenii Północnej-Westfalii, za zaangażowanie w dialog niemiecko-polski,

 

 

 

Aldona Głowacka-Silberner, przewodnicząca Biura Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze i w Dolnej Saksonii, za jej wieloletnie zaangażowanie dla Polonii i Polaków w Niemczech

.

 

 

 

 

 

 

 

Nagrodę Honorową za całokształt działalności oraz za wyjątkowy wkład w szerzenie świadomości obywatelskiej w jednoczącej się Europie odbierze Lech Wałęsa, dr h. c. mult., pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność“,  laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były Prezydent RP.

 

Gala Polonii oraz wręczenie nagród POLONICUS 2017 odbędzie się w sobotę, 6 maja w historycznej Sali Koronacyjnej w akwizgrańskim ratuszu. Muzyczną oprawę wieczoru zapewni Chór Polskiej Misji Katolickiej „Benedictus” z Wuppertalu. Chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej Gali Polonii prosimy o zgłaszanie się mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 kwietnia br. Ilość miejsc jest bardzo ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia, wstęp za okazaniem imiennego zaproszenia.

 

Tegoroczna Gala Polonii zorganizowana przez Polregio e.V. oraz Europejski Instytut Kultury i Mediów Polonicus VoG, przy współpracy z Europejską Unią Wspólnot Polonijnych, finansowana jest przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów.

Wiesław Lewicki
Przewodniczący Jury Nagrody POLONICUS

Aachen, dnia 10.marca 2016

Info: www.institut-polonicus.eu

 

Zgłoszenie. Formularz zgłoszenia PDF

Wnioski o akredytacje na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

 

Copyright © 2015 Institut Polonicus. All Rights Reserved.

Klub Polregio e.V.

Klub Polregio e.V. wyrósł z potrzeby integracji polskojęzycznych mieszkańców Euroregionu Moza-Ren. Już po niespełna roku od ukazania się czasopisma o tej samej nazwie powstał Klub Polregio e.V. Stowarzyszenie Polregio jest towarzystwem ogólnej użyteczności publicznej. Zarejestrowane w Niemczech kieruje się zasadami prawa niemieckiego dotyczącego tego typu działalności.

Cele Klubu Polregio e.V.

Najważniejszymi założeniami i celami Klubu Polregio e.V. są:

 • stworzenie platformy wymiany informacji między polskojęzycznymi mieszkańcami Euroregionu Moza-Ren
 • stworzenie możliwości nawiązywania kontaktów między przedsiębiorcami polskojęzycznymi w Euregio
 • wspieranie idei integracji europejskiej
 • krzewienie i pielęgnowanie polskich tradycji kulturalnych poprzez organizowanie koncertów, wystaw, workshopów i innych programów artystycznych i zabaw
 • nawiązanie kontaktów z innymi podobnymi organizacjami w euroregionach, a także z Polonią w innych krajach Europy

Kto jest członkiem Klubu Polregio e.V.

 • Członkiem Klubu Polregio zostanie tylko ten, kto sam pisemnie złoży deklarację członkowską
 • Sympatykiem jest ten, kto nas lubi i spotyka się z nami na organizowanych przez Klub imprezach
 • Honorowy członek Klubu Polregio to ten, którego cenimy i pragniemy gościć wśród nas

i dlaczego warto nim zostać

 1. członkowstwo w Klubie Polregio e.V. to wyraz zaangażowania w życie społeczne i kulturalne polonii
 2. to spotkania i przeżycia w gronie starych i poznawanie nowych przyjaciół
 3. to nowe kontakty prywatne i zawodowe
 4. to możliwość oferowania i otrzymania pomocy prywatnej i zawodowej
 5. to możliwość uczestniczenia w imprezach kulturalnych z udziałem twórców polskich, polskiego pochodzenia
 6. to regularne otrzymywanie informacji o imprezach kulturalnych w euroregionie Moza-Ren, jak również poza nim
 7. to swobodna wymiana informacji w miłym towarzystwie
 8. to regularne darmowe otrzymywanie magazynu Polregio
 9. to wreszcie zniżka 15-20 % na wszystkie imprezy organizowane przez Polregio
 10. to inny wymiar istnienia w społeczeństwie w euroregionie Moza-Ren


Zarząd Polregio e.V. zaprasza do członkostwa w Klubie oraz do udziału w spotkaniach i imprezach.

Zarząd Klubu Polregio e.V.

 

Statut (PDF)

Deklaracja (PDF)

 

Aufnahmeantrag und Beginn der Mitgliedschaft

Aufnahmeantrag und Beginn der Mitgliedschaft 

 

Hiermit beantrage ich ab   _____________________   meine Aufnahme in den Polregio e. V.

 

Persönliche Angaben 

Name                                                Vorname                                          Geburtsdatum

________________________________________________________________________________

PLZ, Ort

Straße, Hausnummer

Telefon

________________________________________________________________________________

Beruf

 

E-Mail

 Mobil

 

 

Angaben zu Familienmitgliedern 

Weitere Familienmitglieder:

 

 

Anerkennung der Regularien des Vereins Polregio e. V.

Mit der Aufnahme in den Verein erhalte ich Kenntnis und erkenne ausdrücklich

·        die Satzung und Vereinsordnungen des Vereins,

·        die Beitragsordnung des Vereins und die jeweils gültigen Beitragssätze an.

 

 


Unterschrift: _______________________________

Zahlungsweise                                                                

O   Bar/Check/anders  

O   Einzahlung auf Vereinskonto       

O   Lastschrifteinzugsverfahren

Ermächtigung zur Beitragserhebung durch Lastschrift

Hiermit ermächtige ich den Polregio e. V. widerruflich, jährlichen Mitgliedsbeitrag  in Höhe von 35,00 Euro bzw. 50,00 Euro (Familienbeitrag) bei Fälligkeit von folgendem Konto durch Lastschrift einzuziehen:

      Kontonummer                                                        Bankinstitut                                                                  Bankleitzahl

_______________________________________________________________________________________________________

                                                                 

                         Name, Vorname und ggf. Anschrift des Kontoinhabers, wenn abweichend von den obigen Angaben.

Wenn mein/unser Konto die erforderliche Deckung nicht aufweist, besteht seitens des kontoführenden Bankinstituts keine Verpflichtung zur Einlösung.

                                                                                        Unterschrift: _________________________

 

 

 

VEREINSATZUNG POLREGIO e.V.

SATZUNG
verabschiedet am 11. November 2005 in Aachen

ergänzt am 2. August 2010

 

§ 1 Name, Sitz
Der Verein führt den Namen „Polregio“. So soll er in das Vereinsregister eingetragen werden; nach der Eintragung lautet der Name „Polregio e.V.“. Der Verein hat seinen Sitz in Aachen.

§ 2 Zweck, Aufgaben, Gemeinnützigkeit
(1)    Der Zweck des Vereins ist die Förderung sowie die Unterstützung der zwischen-menschlichen Verständigung, Toleranz in allen Bereichen des gesellschaftlichen, sozialen, kulturellen, wirtschaftlichen und wissenschaftlichen Lebens und Verständi-gung zwischen den Völkern. Der Verein sieht sich dem Gedanken der deutsch-polnischen Völkerverständigung und Weiterentwicklung der europäischen Integration besonders verpflichtet. Außerdem fördert der Verein Aktivitäten von Institutionen und Unternehmen in deutsch-polnischen und europäischen Beziehungen.
(2)    Der Satzungszweck wird insbesondere durch den Informationsaustausch und die Förderung kultureller Kontakte zwischen Polen und polnischstämmigen Bürgern in der Euro¬region Deutschland, Belgien, die Niederlande und anderen EU-Statten verwirklicht.
(3)    Die Ziele des Vereins sollen erreicht werden insbesondere durch:
•    Förderung der europäischen Integration;
•    Unterstützung der polnischen Kultur durch gemeinsame Vorhaben wie Veranstal-tungen, Konzerte, Workshops, Zeitschriften, digitale Medien, Online-Journalismus,  Beratungsstellen usw.;
•    Kontaktpflege mit polnischen Vereinen, vor allem in der Euroregion Maas–Rhein;
•    Entwicklung von Projekten, die der gesellschaftlichen, sozialen, kulturellen, wirtschaftlichen und wissenschaftlichen Integration dienen;
•    Förderung und Unterstützung der Integration von Menschen, die aus Polen kommen, deutscher und polnischer Abstammung sowie Personen anderer Nationalitäten in das Leben in Deutschland;
•    Materielle und ideelle Unterstützung für Menschen in besonders schwierigen Lebenslagen unter Berücksichtigung des Prinzips der Hilfe zur Selbsthilfe;
•    Förderung multimedialer, sportlicher, touristischer und künstlerischer Aktivitäten;
•    Pflege des Sportes und der Freizeitgestaltung für Jugend und Erwachsene;
•    Unterstützung von bedürftigen Menschen in Not durch Spendensammlung;
•    Errichtung eines europäischen Netzwerkes und Entwicklung von sonstigen Aktivitäten;
•    Förderung von Initiativen der Zusammengehörigkeit durch gemeinsam durch-zuführende Feier und Treffen, wie z. B. Karneval, Weihnachten, Ostern, usw., die dem Zweck des Vereins dienen.
(4)    Der Verein ist in seiner Arbeit den christlichen und humanistischen Werten der europäischen Kultur verpflichtet.
(5)    Er wendet sich im Rahmen der ihm gestellten Aufgaben an Behörden, Institutionen und an die Öffentlichkeit und strebt eine Zusammenarbeit mit allen interessierten Institutionen und Vereinen, sowohl bundes- als auch europaweit.
(6)    Die Erfüllung dieser Aufgaben sollen haupt-, neben- und besonders ehrenamtliche Mitarbeiter wahrnehmen.
(7)    Der Verein ist selbstlos tätig; er verfolgt nicht in erster Linie eigenwirtschaftliche Zwecke.
(8)    Mittel des Vereins dürfen nur für die satzungsmäßigen Zwecke verwendet werden. Die Mitglieder erhalten keine Zuwendungen aus den Mitteln des Vereins.
(9)    Es darf keine Person durch Ausgaben, die dem Zweck des Vereins fremd sind oder durch unverhältnismäßig hohe Vergütungen begünstigt werden.
(10)    Der Verein „Polregio“ kann ihre Tochter-Vereinigungen in EU-Stätten gründen.
Bei Auflösung oder Aufhebung des Vereins oder bei Wegfall seines bisherigen Zwecks fällt das Vermögen des Vereins an die Vereinigung: Europäisches Institut für Medien und Kultur POLONICUS VoG.

§ 3  Erwerb der Mitgliedschaft
(1)    Mitglied des Vereins kann jede natürliche oder eine juristische Person werden.
(2)    Für Minderjährige ist die schriftliche Zustimmung des gesetzlichen Vertreters erforderlich.
(3)    Auf Vorschlag des Vorstands kann die Mitgliederversammlung Ehrenmitglieder auf Lebenszeit ernennen.
(4)    Über die Aufnahme entscheidet nach schriftlichem Antrag der Vorstand. Bei Ablehnung des Antrags braucht er dem Antragsteller die Gründe nicht mitzuteilen.

§ 4 Austritt von Mitgliedern
Ein Mitglied kann zum Schluss eines Kalenderjahres unter Einhaltung einer Kündigungs-frist von 3 Monaten durch schriftliche Erklärung gegenüber einem Mitglied des Vorstands aus dem Verein austreten.

§ 5 Ausschluss von Mitgliedern
Ein Mitglied kann aus dem Verein ausgeschlossen werden, wenn es schuldhaft in grober Weise die Interessen des Vereins verletzt. Über den Ausschluss beschließt der Vorstand. Bei Beitragsrückständen von mehr als 12 Monaten, sofern der Beitrag nicht auf die schriftliche Mahnung umgehend bezahlt wird oder auf einen begründeten schriftlichen Antrag gestundet, in besonderen Fällen erlassen wird, kann der  Vorstand  ebenfalls den Ausschluss beschließen.

§ 6 Mitgliedsbeiträge, Gebühren und das Vermögen
Das Vermögen des Vereins bilden folgende Fonds: Mitgliedsbeiträge, Aufnahmegebühren,    Vermächtnisse, Spenden und Subventionen.
Der Mitgliedsbeitrag und die Aufnahmegebühren werden vom Vorstand festgesetzt.

§ 7 Vorstand
Der Vorstand besteht aus dem Vorsitzenden und dem Stellvertretenden Vorsitzenden. Der Vorstand wird von der Mitgliederversammlung für die Dauer von fünf Jahren ge-wählt; er bleibt jedoch auch nach Ablauf seiner Amtszeit bis zur Neuwahl im Amt. Jedes Mitglied des Vorstands ist einzeln zur Vertretung des Vereins berechtigt.
Zum Vorstand kann durch die Mitgliederversammlung auch Kassenwart und Sekretär gewählt werden. Kassenwart oder Sekretär sind jedoch im Falle der Wahl nicht zur Alleinvertretung des Vereins befugt. Satzungskorrekturen, die von Aufsichts-, Gerichts- oder Finanzbehörden aus formalen Gründen verlangt werden, kann der Vorstand von sich aus vornehmen. Die Vorstandmietglieder für Ausführung von Projekten sind von den Beschränkungen des § 181 BGB befreit.

§ 8 Abteilungen  
Der Vorstand bildet zur Erleichterung und Intensivierung seiner Arbeit thematische Abteilungen wie z.B.: Online-Redaktion, Internet-Forschung, Gruppen-Tanz, Charité, Kultur, Rekreation- und Freizeit-Gestaltung, Jugend- und Senioren-Aktivitäten, Sportgruppen wie: Ju-Jutsu, Volleyball u.a. Sportarten, Kontaktvermittlungsstelle, Foto-Film-Internet-Klub, soziale Beratung, u.ä. Mitglieder der Abteilungen sollen nach Gesichtspunkten ihrer Sachkompe¬tenz vom Vorstand berufen werden.
Die Abteilungen sind zuständig für Fortentwicklung der Arbeit des Vereins in konkreten Initiativen und Projekten. Den Vorsitz in Abteilungen nehmen die Mitglieder des Vorstands oder eine von ihnen berufene Person wahr. Die Abteilungen geben sich eine Geschäftsordnung und streben grundsätzlich Konsens in ihren Entscheidungen an. Für Entscheidungen der Abteilungen reicht eine einfache Mehrheit der Abteilungsmitglieder.
Die Abteilungen arbeiten nach einem in der jeweiligen Abteilung ausgearbeiteten und vom Vorstand bestätigten Arbeitsplan. Der geschäftsführende Vorstand übernimmt die koordinierende Funktion.

§ 9 Mitgliederversammlungen
Die ordentliche Mitgliederversammlung sollte einmal jährlich stattfinden. Außerordentliche Mitgliederversammlungen finden statt, wenn dies im Interesse des Vereins erforderlich ist oder wenn die Einberufung einer derartigen Versammlung von einem Fünftel der Mitglieder schriftlich vom Vorstand unter Angabe des Zweckes und der Gründe verlangt wird.

§ 10 Einberufung von Mitgliederversammlungen
Mitgliederversammlungen werden vom Vorsitzenden, bei dessen Verhinderung vom Stellvertretenden Vorsitzenden durch einfachen Brief, Fax oder E-Mail einberufen. Dabei ist die vom Vorstand festgelegte Tagesordnung mitzuteilen. Die Einberufungsfrist beträgt zwei Wochen. Zur Fristwahrung genügt die rechtzeitige Aufgabe der Einladung bei der Post unter der letzten dem Verein bekannten Mitgliedsadresse bzw. rechtzeitiges Versenden per Fax oder E-Mail auf die letzte dem Verein bekannte Faxnummer oder E-Mail-Adresse.

§ 11 Ablauf von Mitgliederversammlungen
Die Mitgliederversammlung wird vom Vorsitzenden, bei dessen Verhinderung vom Stellvertretenden Vorsitzenden geleitet; ist auch dieser verhindert, wählt die Mitgliederversammlung einen Versammlungsleiter. Der Versammlungsleiter bestimmt einen Protokollführer. Durch Beschluss der Mitgliederversammlung kann die vom Vorstand festgelegte Tagesordnung geändert und ergänzt werden. Über die Annahme von Beschlussanträgen entscheidet die Mitgliederversammlung mit der Mehrheit der abgegebenen gültigen Stimmen; Stimmenthaltungen gelten als ungültige Stimmen.
Zu Satzungsänderungen, zu Änderungen des Vereinszwecks und zur Auflösung des Vereins ist eine Mehrheit von drei Vierteln der abgegebenen Stimmen der Anwesenden erforderlich. Abstimmungen erfolgen grundsätzlich durch Handaufheben.

§ 12 Protokollierung von Beschlüssen
Beschlüsse sind unter Angabe des Ortes und der Zeit der Versammlung sowie des Abstimmungsergebnisses in einer Niederschrift festzuhalten; die Niederschrift ist vom Versammlungsleiter zu unterschreiben.

Na Zachodzie duze zmiany


 O udziale Polonii i Polaków za granicą w życiu gospodarczym w krajach zamieszkania.

 

Odkąd staliśmy się symbolem sukcesu ekonomicznego, coraz częściej mówi i pisze się, że Polacy to ludzie przedsiębiorczy, którzy przy silnych bodźcach stają się liderami ekonomicznymi. Niesie się w świat przekonanie, że jest w nas nowoczesność, wiedza i kreatywność. Potwierdzają to pracownicy Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad  Menem. W ich przekonaniu Polska winna być drogowskazem dla innych narodów.

 

Cieszy ta przemiana, dotycząca spojrzenia na nasz kraj i Polaków. Cieszy zwłaszcza w Niemczech, miejscu w którym stanowimy drugą najliczniej reprezentowaną cudzoziemską społeczność. W ostatnim ćwierćwieczu poznano  nas szczególnie dobrze,  jako że czas i warunki temu sprzyjały. Dokonały się przeobrażenia myślowe, wyrosły nowe opinie, bo jak wiadomo, nie zawsze mówiono o nas pozytywnie, objektywnie i uczciwie.  Obraz Polski i Polaków w oczach Niemców zorganizowany był przez ponad dwa stulecia wokół wyświechtanego od czasów rozbiorowych pojęcia „Polnische Wirtschaft”.  Latami przywykło się twierdzić, że nasi rodacy niechętni są do pracy, niedbali, źle zorganizowani, nieefektywni, nienauczeni porządku i niezdyscyplinowani. Dziś to już anachronizm i obraźliwy slogan. Tylko ci, którzy nas nie znają, bądź w uporze przekonań trwają, postrzegają Polaków przez pryzmat tereotypów.  Takich na szczęście coraz mnie.

 

Euro-Forum Młodej Polonii „Śladami Karola Wielkiego” w Aachen – rozkład jazdy

Spotkajmy się w Akwizgranie!

Żyjemy w czasach kiedy globalizacja i otwarte granice nie są już tylko pustymi słowami, ale czymś co w bardzo bezpośredni sposób na nas odziaływuje. Wielu młodych wyjeżdża za granicę, żeby pracować, studiować i zaczynać budować swoje życie gdzieś indziej. Tu zakładamy rodziny, uczymy się obcych języków i zaglądamy prosto w oczy naszym lękom, niepewnościom i tęsknotom. Jesteśmy młodzi, odważni i ciekawi świata. Jesteśmy Młodą Polonią. Właśnie dla nas 9-11 maja odbędzie się w niemieckim Akwizgranie Euro-Forum! Zapraszamy Was na wspólne spotkanie w mieście Karola Wielkiego! Oto nasz program - dołączcie do nas, przesyłając zgłoszenie.

 

Dlaczego Euro-Forum?

Idea Euro-Forum wyrosła z potrzeby dialogu polsko-europejskiego. Jesteśmy Polakami, którzy mieszkają w różnych krajach Europy: w Niemczech, Belgii, Holandii, Włoszech, Anglii, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, ale też w Polsce. Łączą nas wspólne problemy i dylematy. Mamy podobne spojrzenie na świat. Borykamy się często z tymi samymi trudnościami. Dzielą nas języki, ale łączy język ojczysty. Różnice kulturowe krajów, w których mieszkamy nie są takie ważne, bo łączy nas polska mentalność. Choć jesteśmy tak inni, to wciąż mamy wiele wspólnego. Euro-Forum to dla nas szansa na wymianę doświadczeń, zawiązanie polsko-europejskich przyjaźni i poznanie innych perspektyw i punktów widzenia.

Dlaczego w Akwizgranie?

Akwigran jest miastem Karola Wielkiego, to tutaj mieszkał i stąd działał. Z jego inicjatywy powstały akwizgrańskie budowle, termy, parki. Tutaj został pochowany. Karol Wielki dążył do europejskiej jedności. We wspólnej Europie widział potencjał. My, Młoda Polonia w Europie, jak nikt rozumiemy jego ideę. Bo dlatego, że jesteśmy Polakami, ale mieszkamy w innych krajach, możemy rozumieć proces europeizacji, a nawet na własnej skórze przekonywać się co to znaczy być obywatelem Starego Kontynentu. Akwizgran też dlatego, że jest to europejskie centrum. Stąd wszędzie jest blisko. Godzina do Brukseli, dwie do Amsterdamu i Paryża. Niewiele więcej do Londynu. I do tego naprawdę nie potrzeba samolotu! Dlatego tutaj, w Akwigranie, czuć europejskość nie tylko z perspektywy Niemiec, Belgii i Holandii (na styku tych trzech granic położone jest miasto).

 

Jaki przekaz spotkania?

Akwizgrańskie Euro-Forum to coś dla ducha, intelektu i ciała. Zaczynamy w piątek w samym sercu Aachen – w Elisenbrunnen koncertem wokalnej grupy Me Myself And I, znanej między innymi z programu „Mam Talent”. W tym miejscu uczestnicy zapoznają się ze sobą i będą mieli okazję odprężyć się przy dźwiękach bardzo subtelnego brzmienia. Sobota to cały cykl spotkań w różnych punktach miasta, gdzie będziemy rozmawiać samej Europie, perspektywach młodych Europejczyków i poruszymy temat historyczny. Debaty poprowadzą goście Euro-Forum. Potem czeka nas spacer po centrum miasta śladami Karola Wielkiego. Poznamy miejsca, w których żył Władca Europy, a przy okazji podziwiać będziemy architektoniczne i naturalne uroki Aachen. Uczestnicy Euro-Forum będą mieli okazję do wzięcia udziału w Gali Polonicus z okazji Dnia Polonii, która 10 maja odbędzie się w Sali Koronacyjnej Karola Wielkiego w akwizgrańskim ratuszu.

Zapraszamy Młodą Polonię na wspólne spotkanie w Akwizgranie!

A leksandra Kolasińska

 

                                                   Program Euro-Forum i formularz zgłoszenia

Święto (nie)zakochanych

Walentynki są dniem, który powinien łączyć, rozweselać, powodować uśmiech, i to taki w najbardziej błogim stadium. Jak co roku jednak dzieli społeczeństwo na dwie grupy o zupełnie odmiennych zdaniach.

Albo to zagraniczne, nikomu niepotrzebne święto – kochać się i sobie to okazywać przecież trzeba cały rok!, albo walentynki to okazja do kupowania czerwonych uśmiechniętych  i przesadnie słodkich serduszek, najlepiej takich na patykach i do tego jeszcze tak wielkich i tak bardzo ofoliowanych, że przez cały rok zdobią jedynie nasze biurka...

W pierwszej grupie odnajdziemy najwięcej singli, którzy nie przepadają wcale za widokiem całującach się i obejmujących się publicznie par. Jest to przecież nieestetyczne, niehigieniczne, niekulturalne i w ogóle wszystko tam jest na „nie”. Po co te całe walentynki? Można przecież kochać się przez cały rok. Nie ma potrzeby obchodzić osobnego święta. Dzień Musztardy, Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń, Światowy Dzień Deskorolki i Dzień Włóczykija – te wszystkie święta nikomu nie przeszkadzają. Jedynie Walentynki są  krytykowane. Komercyjne nastawienie, obca tradycja, niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Prawdopodobnie chodzi po prostu o to, że gdy nie mamy z kim spędzić tego dnia, jest nam jakoś tak dziwnie i obco. Wypada więc krytykować, żeby poczuć się lepiej. Ci, którzy wiodą szczęśliwe życie będąc w związku i decydują się na krytykę Walentynek najczęściej szukają po prostu wymówki. Łatwiej jest coś skrytykować i pokazać swoje negatywne nastawienie, zamiast zabrać dziewcznę do kina, upiec ciasto czy zainwestować w papierową tekturkę w serduszkiem na wierzchu. Wybór należy do nas!

Druga grupa to ci od serduszkowych lizaków, które tego dnia sprzedawane są na potęgę. To wszyscy szaleńczo zakochani, dający się porwać emocjom, zatracający się w nagłych (bądź stałych) porywach serca. Wysyłają miłosne listy, kupują mięciutkie misie z serduszkami w łapce, robią truskawkowe galaretki, kupują koszulki z podobiznami swoich ukochanych, tworzą albumy ze swoimi wspólnymi zdjęciami, inwestują w zakręcane świece, czerwono-różowe konfetti, serwetki w kolorze pudrowego różu, puszczają piosenki o tematyce miłosnej lub nawet sami śpiewają (o zgrozo!), malują serduszka na twarzach, plecach, stopach, i tak dalej, i tak dalej... Pomysłów jest niesamowicie dużo, niektóre są naprawde kreatywne i innowacyjne.


Walentynki to święto zakochanych. Istota jest dokładnie taka sama jak w Dniu Musztardy czy Deskorolki – czyli nie ma tu niczego nadzwyczajnego. Musztarda ma swoje wspomnienie w kalendarzu 6 sierpnia, tak jak i zakochani mają swoje 14 lutego. Walentynki są przywilejem zakochanych. Nie trzeba ich ani obchodzić, ani krytykować, ani ich bojkotować. Trzeba przetrwać te 24 godziny i pozwolić zakochanym na emanowanie miłosną energią na prawo i lewo – to ich dzień. A już jutro Światowy Dzień Młodzieży Islamskiej, a pojutrze Dzień Poczty!Święto (nie)zakochanych

Karlpreis zu Aachen an die Präsidentin der Republik Litauen Dr. Dalia Grybauskaite

Begründung des Direktoriums der Gesellschaft
für die Verleihung des Internationalen Karlspreises zu Aachen
an
die Präsidentin der Republik Litauen
Dr. Dalia Grybauskaite

Das Direktorium der Gesellschaft für die Verleihung des Internationalen Karlspreises zu Aachen ehrt im Jahre 2013 mit der Präsidentin der Republik Litauen Dr. Dalia Grybauskaite eine der herausragenden Persönlichkeiten der baltischen Region in Würdigung ihrer bedeutenden Verdienste um eine vertiefte Integration der Europäischen Union und die Bewältigung der aktuellen Krise.

Bis zum Beginn der 1990er Jahre war die Ostsee ein Mikrokosmos der Spaltung Europas. Eine scharfe Trennlinie lief durch ihre Mitte. Heute machen wir eine ganz andere Erfahrung: Die Ostsee ist wieder, wie so oft in ihrer Geschichte, Beispiel und Medium für die Einheit Europas. Sie ist – mit Ausnahme von Russland – vollständig von EU-Mitgliedstaaten umgeben und damit ein Binnenmeer der Europäischen Union; sie trennt nicht mehr, sondern sie verbindet. Historische Kooperationsmuster und alte Handelsbeziehungen sind wieder lebendig geworden und die Ostseeregion wird immer mehr zu einem Nährboden für neue Impulse, einem bedeutenden, modernen und hoch entwickelten Raum der europäischen Zusammenarbeit. Vom Eis des Kalten Krieges befreit ist die Ostsee zu einem Meer der Möglichkeiten geworden, und das ist vor allem auch den noch jungen EU-Mitgliedsländern im Baltikum zu danken.

Wenn sich 2013 die Unterzeichnung der Beitrittsverträge von Litauen, Estland und Lettland zum zehnten Mal jährt, ruft dies eines der großen und bewegenden Ereignisse der revolutionären Dekade in Erinnerung. Was kaum jemand für möglich gehalten hatte, ist längst wieder Teil der europäischen Realität. Litauer, Esten und Letten haben nicht nur ihr Selbstbestimmungsrecht wiedererlangt, sondern sind gleichberechtigte Mitglieder der Europäischen Union. Der Selbstbehauptungswille dreier verhältnismäßig kleiner Völker der großen europäischen Familie hat auf beeindruckende Weise triumphiert.