Portrety

Odszedł Albrecht Lempp, wybitny popularyzator polskiej literatury w Niemczech

Deutsche Welle

Żył zaledwie 59 lat, lecz zostawił po sobie epokowe dzieło zbliżenia Polaków i Niemców. Działał z pasją, perfekcją i konsekwencją, był wizjonerem i uroczym człowiekiem, z którym wszyscy czuli się dobrze.

O życiu Albrechta Lemppa „trzeba napisać książkę albo co najmniej esej”, mówi Karl Dedecius w rozmowie z Deutsche Welle.

...czytaj więcej: Odszedł Albrecht Lempp, wybitny popularyzator polskiej literatury w Niemczech

„Jestem Polakiem!” - wywiad z Cezariuszem Gadziną

Wiesiek Lewicki

„Polregionale 2012” jest coraz bliżej! Jedną z gwiazd Festiwalu Muzyki Polskiej będzie Cezariusz Gadzina oraz jego kwartet. Dziś lider zespołu opowiada o swojej fascynacji muzyką, planach na przyszłość i o Polsce i polskości.

Polonia Viva: Jak zaczęła sie Pana przygoda z muzyką? Czy od dziecka chciał Pan być muzykiem?
Cezariusz

...czytaj więcej: „Jestem Polakiem!” - wywiad z Cezariuszem Gadziną

Człowiek śpi, oddycha, serce pracuje

Agata Lewandowski
Człowiek śpi, oddycha, serce pracuje  - spotkanie z profesorem Janem Zierskim – neurochirurgiem  urodzonym we Lwowie, wykształconym w Polsce, mieszkającym w Niemczech.
Spotykamy się w kawiarni na Oliverplatz w Berlinie, tuż przy praktyce lekarskiej, w której profesor Jan Zierski udziela  konsultacji.  Jest już na emeryturze i ograniczył znacznie czysto manualne

...czytaj więcej: Człowiek śpi, oddycha, serce pracuje

"Nic dwa razy się nie zdarza" - żegnamy Wisławę Szymborską

Wiesiek Lewicki

Wczoraj wieczorem w wieku 88 lat zmarła Wisława Szymborska – jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku. Słowa żalu oraz wspomnienia płyną od polityków, znawców literatury, przyjaciół noblistki oraz zwykłych ludzi z Polski i zza granicy.

- Zgasło wielkie światło polskiej poezji - mówił Stefan Chwin.

...czytaj więcej: "Nic dwa razy się nie zdarza" - żegnamy Wisławę Szymborską